Bitcoin fiyatında bir sonraki durak 58 bin dolar mı?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin’in düşüşe işaret eden teknik formasyonun aksine keskin bir dönüş yaşaması, yılın ikinci çeyreğinde 58 bin dolara ulaşma ihtimalini artırdı.

Bitcoin’in (BTC) düşüşe işaret eden teknik formasyonun aksine keskin bir dönüş yaşaması, yılın ikinci çeyreğinde 58 bin dolara ulaşma ihtimalini artırdı.

Bitcoin fiyatı dip mi yapıyor?

Bitcoin, günlük zaman çerçevesinde 27 Mart’ta yükselen üçgen formasyonundan sıyrılarak yukarı yönde harekete geçti ve uzun süredir beklenen 50 bin dolar seviyesine bir sıçrama daha kalacak kadar yaklaştı.

İlginçtir ki, yükselen üçgenler devam formasyonlarıdır. Yani varlığın fiyatı daralan aralıktan bir kez sıyrıldığı zaman, genellikle önceki trend yönünde ilerler.

Yükselen üçgen oluşturmadan önce düşüş trendinde olan Bitcoin, bu düşüşün daha da sürmesinden kaçındı. En büyük kripto para, bunun yerine ilk olarak formasyonun yukarı trend çizgisi olan 45 bin dolara, daha sonra ise en son 2 Ocak’ta görülen 47.700 dolara yükseldi.

Bu durum, düşüş trendi sonlarında yükselen üçgenin görüldüğü ender durumlardan biriydi. Örneğin Bitcoin, Aralık 2018-Nisan 2019 arasında benzer bir formasyon oluşturduktan sonra 3.100 dolardan 14 bin dolara keskin bir yükseliş gösterdi.

The $BTC pattern is called an ascending triangle (right). Read about Asc Tris in Schabacker, Study III, pgs 93-
Also, compare present pattern to similar structure in 2019 (left) #Bitcoin pic.twitter.com/IyB2j7f8F6

— Peter Brandt (@PeterLBrandt) March 27, 2022

Bahsi geçen benzerlik, Bitcoin’in yine benzer bir kırılma yaşama ihtimalini artırıyor. Kripto para, böyle bir senaryoda üçgenin üst yatay trend çizgisiyle alt yükselen trend çizgisi arasındaki maksimum mesafe, yani 58 bin dolara kadar yükselebilir.

BTC/USD paritesinin yükselen üçgen dönüş formasyonunu gösteren günlük fiyat grafiği. Kaynak: TradingView

Haftalık zaman çerçevesinde hedef 69 bin dolar

Bağımsız analist “dave the wave” ise Bitcoin rallisinin 69 bin dolara kadar sürmesini bekliyor.

Haftalık düzeyde daha geniş bir yükselen üçgen formasyonunu analiz eden analist, bu analizine Bitcoin’in logaritmik destek seviyesini de dahil etti.

Diğer yandan bu durum, Bitcoin’in 69 bin doları test ettikten sonra yeniden 40 bin doların altına gerileme ihtimalini doğuruyor.

I think the way you have your chart highlighted could be a real possibility

— Peter Brandt (@PeterLBrandt) March 28, 2022

52.500 dolar neden kritik?

Bitcoin’in yükselen üçgen formasyonları son derece olumlu manzaralar sunsa da, kritik haftalık hareketli ortalamalar ve Fibonacci geri çekilme seviyeleri dikkate alındığında hala bazı riskler olduğu görülebiliyor.

Özellikle de Bitcoin’in devam eden rallisi, 100 haftalık üstel hareketli ortalamasını (EMA, siyah dalga= destek olarak tekrar tekrar test etmesinden sonra başladı.

Diğer yandan 69 bin dolar tepe ve 26 bin dolar dip olarak çizilen 0,236 Fibonacci çizgisi (36 bin dolara yakın) ise ilave destek işlevi gördü. 26 bin dolar, 200 haftalık EMA (mavi dalga) ile de denk geliyor.

Bitcoin’in gösterdiği son sekme, Kasım 2019-Ocak 2020 arasındaki fiyat hareketlerine neredeyse bire bir benziyor. BTC fiyat rallisi, o dönemde 0,618 Fib çizgisine (10.500 dolara yakın) ulaştıktan sonra yavaşlamış ve sonraki ay 200 haftalık EMA’ya doğru düzeltme yaşamıştı.

Bitcoin benzer bir hareketi 2022’de de tekrarlarsa, ilk olarak mevcut durumda 0,618 Fib çizgisinde bulunan 52.500 dolara ulaştıktan 26 bin dolara gerileyebilir. 52.500 doların kesin olarak geçilmesi ise yukarıda bahsedilen yükselen üçgen formasyonlarını tetikleyebilir.

Burada belirtilen fikir ve görüşler yalnızca yazara aittir. Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve alım satım işlemi risk içerir. Karar vermeden önce kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Haber Kaynağı tr.cointelegraph.com

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bitcoin fiyatında bir sonraki durak 58 bin dolar mı?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

KriptoPara24.com web portalında yer alan hiçbir haber öneri veya tavsiye niteliğinde değildir. Doğacak anlaşmazlıklardan KriptoPara24.com yönetimi sorumlu tutulamaz.

Bir Cevap Yazın

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kripto Para 24 - Kripto Para Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!