AK Parti Yetkilisi Ömer İleri Kripto Para Yasası İçin Yeni Detaylar Verdi!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AK Parti Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanı Ömer İleri, yakında gelmesi beklenen kripto para yasası hakkında açıklamalar yaptı.

Aynı zamanda AK Parti Genel Başkan Yardımcısı da olan Ömer İleri, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler sonrası Meclis’e sunulması beklenen kripto paralara yönelik yasa tasarısı hakkında açıklamalarda bulundu.

Blockchain’in AK Parti için öncelikli olduğunu ifade eden Ömer İleri, Orta Vadeli Program’da bu konuya ilişkin yer ayırdıklarını belirtti. İleri, Türkiye’de kripto para alanının önünü açmak için yasal bir düzenleme çalışması yaptıklarını belirtirken ülkede çok ilgi gördüğüne yer verdi.

Türkiye’de mevcut durumda 10 milyon kişinin kripto para hesabı olduğunu ifade eden İleri, bu alanda düzenlemenin şart olduğunu söyledi:

Bu kullanıcıların önemli bir kısmı, bu alanın bir anlamda devlet denetiminde hayata geçmesi noktasında hem fikir. Burada bir regülasyon ihtiyacı olduğu herkes tarafından dillendiriliyor. Biz de bu istikamette başta bakanlığımız olmak üzere çeşitli çalışmalarda bulunduk. Şu an itibariyle Meclis grubumuzda çalışmalar devam ediyor.

Temel amaçlarının kripto paralara yasal bir çerçeve getirmek olduğunu belirten Ömer İleri, şu ifadelere yer verdi:

Amacımız, bu alanda bir taraftan Türkiye’nin önünü açmak diğer taraftan da vatandaşımızı, yatırımcımızı korumak. Burada hassas bir denge sağlamaya çalışıyoruz. Blok zincir teknolojileri, AK Parti olarak bizim bir süredir yakından takip ettiğimiz alan. Hatırlarsınız ‘Forum Metaverse’, “Blok Zincir İstanbul’ etkinliklerimiz oldu. Bu etkinliklere Cumhurbaşkanımız teşrif ettiler. Bu etkinlikler, bir devlet liderinin bu alanda katılım gösterdiği ilk etkinlik haline geldi. Türkiye’nin geleceği açısından da önemsediğimiz bir alan. Geldiğimiz süreçte bu alanın öneminin farkında olarak bir taraftan vatandaşımızı korumak ama diğer taraftan da alanın önünü açmak adına önemli bir çalışmayı yürütüyoruz

Gerçekten iyi çalışılmış bir yasa teklifi haline geliyor. Kripto alanında ABD’de federal düzeyde uygulamaya girmiş bir düzenleme mevzu bahis değil, Avrupa Birliği’nde ise “MiCA” adında bir düzenleme var ki o da Konsey ve Parlamento arasında bir uzlaşma aşamasına gelmiş durumda; 2024 aralık itibarıyla etkin hale gelecek. Türkiye’nin bu alanda, dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olması için çalışıyoruz.

Sektör paydaşları da tasarıya destek veriyor

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, sektördeki paydaşları davet ederek fikirlerini aldıklarını ifade etti. Düzenlemenin yenilikçi ve sektörün önünü açan bir şekilde olduğunu kaydeden İleri, sektördeki paydaşların da mevcut tasarıyı büyük ölçüde desteklediğini belirtti.

Ömer İleri, kripto para sahiplerinin güvenliğinin nasıl sağlanacağına ilişkin şu cümleleri kullandı:

Güvenlikten kastımız aslında şu; bir yatırımcı olarak bir platformdan hizmet almaya başladığınız zaman doğru bilgilendirilmeniz, bu platformun uygun altyapıya sahip olması, bu anlamda güvenilir olması, sizin normal şartlarda baş başa kalmak istemediğiniz risklerle, bu platformlar vasıtasıyla baş başa kalmıyor olmanız… Aslında burada çok genel bir güvenlik tanımı var. Hakkaniyet çerçevesinde yatırımcıyı, vatandaşı yanlış yönlendirmeden korumak, onların yatırımlarını korumak, kötü niyetli aktörlerin önünü kapatmak ama bütün bunları yaparken de sektörün önünü açmak, ikisini birden yapmak. Zaten temel problem her zaman budur; bu ikilemi çözmektir. Burada çok yerinde bir denge sağlandığını görüyoruz.

Haber Kaynağı koinbulteni.com

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
_z_ld_m
Üzüldüm
0
sinirlendim
Sinirlendim
0
hastaland_m
Hastalandım
0
fikrim_geldi
Fikrim Geldi
AK Parti Yetkilisi Ömer İleri Kripto Para Yasası İçin Yeni Detaylar Verdi!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

KriptoPara24.com web portalında yer alan hiçbir haber öneri veya tavsiye niteliğinde değildir. Doğacak anlaşmazlıklardan KriptoPara24.com yönetimi sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kripto Para 24 - Kripto Para Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!