Coinbase’e, yasadışı menkul kıymet satma iddiasıyla dava açıldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Davacılar, Coinbase’in sattığı 79 tokenin menkul kıymet olmadığını ve alım esnasındaki riskler konusunda uyarılmadıklarını iddia ediyor.

Coinbase borsası aracılığıyla kripto satın alan 3 kişi, Coinbase’in illegal şekilde faaliyet gösterdiğini iddia ederek 11 Mart’ta New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’ne başvurarak dava açtı. Davacıların iddiasına göre Coinbase, eyalet ve federal yasalarını ihlal ederek 79 tokenin satışını gerçekleştirdi ve müşterileri token alımı esnasındaki riskler konusunda uyarmadı.

Coinbase Global, Coinbase ve CEO Brian Armstrong’un sanık olarak gösterildiği davada Connecticut merkezli hukuk firması Silver Golub & Teitell tarafından temsil edilen Christopher Underwood, Louis Oberlander ve Henry Rodriguez davacı olarak şikayette bulundular. 255 sayfalık dava dosyasında söz konusu her tokenin, bir menkul kıymet olarak nitelendirildiği iddia ediliyor.

Dosyada bunlara ek olarak Coinbase’in, taraflar arasında gerçekleşen takası kolaylaştırmak yerine işlemde yer alan tarafları kendine borçlandırdığı ifade ediliyor.

Seward & Kissel’in hukuk danışmanı Philip Moustakis konu hakkında, “Dava pek de sürpriz olmadı. Ne de olsa SEC, kripto borsalarına karşı yürüttüğü soruşturmaları veya eylemleri sürdüreceğinin sinyalini veriyordu” dedi.

Moustakis, SEC’in 2018’deki ilk dijital coin arzından sonra daha sert önlemler almaya başladığını söyledi. Ayrıca SEC, Ripple ile olan anlaşmazlığı ve BlockFi ile olan davaları sürmesine rağmen henüz bir borsaya karşı harekete geçmedi.

Moustakis, “SEC, kripto kredisine dayalı varlıklar, borsalar ve diğer piyasa katılımcıları için rehberlik sağlamayıp uyum yolu aramaya çalışmazsa, bir kripto varlığın veya işlemin menkul kıymet olup olmadığıyla ilgili davalar açılmaya devam edecek,” dedi ve ekledi:

“Bir tokenin menkul kıymet sayılıp sayılmadığını belirlemek için yapılan testler iyi seçilmiş olsa da bu testler, gerçekler ve koşullara bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Değerlendiren kişiler bazı faktörleri daha fazla görürken bazı faktörleri de göremeyebilir. Yani değerlendiren kişinin bakış açısına göre farklı sonuçlar ortaya çıkabilir.”

Haber Kaynağı tr.cointelegraph.com

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
_z_ld_m
Üzüldüm
0
sinirlendim
Sinirlendim
0
hastaland_m
Hastalandım
0
fikrim_geldi
Fikrim Geldi
Coinbase’e, yasadışı menkul kıymet satma iddiasıyla dava açıldı
Sorumluluk Reddi Beyanı:

KriptoPara24.com web portalında yer alan hiçbir haber öneri veya tavsiye niteliğinde değildir. Doğacak anlaşmazlıklardan KriptoPara24.com yönetimi sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kripto Para 24 - Kripto Para Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!