Bitcoin 48.000 dolar direncini aşamayınca analistten "kâr alma" çağrısı geldi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

En büyük kripto para birimi, yükseliş sürecine ara verirken analist, “kâr almak için iyi zaman” yorumunu yaptı.

Bitcoin (BTC) fiyatı, 48.000 dolar direncinin üzerine fazla kalamadı ve 31 Mart tarihine hafifçe aşağı yönelerek başladı.

BTC/USDT paritesine ait saatlik grafik

Cointelegraph Piyasalar ve TradingView verilerine göre Bitcoin yeni güne 47.000 dolar seviyesinde başladı. 28 Mart günü 48.189 dolarla yerel tepe fiyatın elde edilmesinin ardından kâr alımları geldi.

Saatlik grafikte de görüldüğü üzere, fiyat terel tepe seviyesine ulaştığında göreceli güç endeksi (RSI) 80 değerine dayanarak “aşırı alım” yaşandığına işaret ediyordu.

Her iki hareketli ortalama (MA) ve RSI değerinin orta seviyede olması, kısa zaman diliminde ayılarla boğalar arasında denge olduğunu ve ani bir hareketle bu dengenin bozulabileceğini söylüyor.

Piyasa analisti IncomeSharks, 31 Mart tarihinde gönderdiği tweet’inde, BTC/USD paritesinde “düzeltme ihtiyacına” dikkat çekti:

“Düşüş beklentim yok, sadece küçük bir düzeltmenin mantıklı olacağını düşünüyorum. En büyük trend yatay ilerliyor. Muhtemelen kopuş göreceğiz. […] Kâr almak etmek için iyi bir zaman.”

Yükselen kanal modeli bozulmadı

BTC/USDT paritesine ait günlük grafik

Daha geniş zaman aralığında Bitcoin, 2022 başında bu yana devam eden yükselen kanal modeli içindeki hareketini sürdürüyor. 28 Mart itibarıyla 48.000 dolar civarındaki dirençten geri dönülmesi, kanal içindeki hareketin bir süre daha devamına işaret ediyor.

Yönünü yukarı çeviren 20 günlük üstel hareketli ortalama (EMA) (43.846 dolar) ve aşırı alım bölgesine yakın seyreden RSI değeri, boğaların üstün olduğunu gösteriyor.

Bitcoin fiyatı, grafikteki yükselen kanal modelini yukarı yönde kırarsa, 50.000 dolardaki psikolojik direncin dışında karşılaşacağı ilk gerçek engel 52.000 dolarda gözüküyor.

Diğer taraftan fiyat gerilemeyi sürdürürse, kâr alımlarının arttığı ortaya çıkacak ve ayılar fiyatı 20-EMA değerine kadar indirmeye çalışacak. Böyle bir senaryo, paritenin kanal içindeki yolculuğunun bir süre daha devam edeceğini söyleyecektir.

Duyarlılık hırstan nötre döndü

Kripto Korku ve Hırs Endeksi. Kaynak: Alternative.me

Kripto para piyasasının genel duygu durumunu gösteren Kripto Korku ve Hırs Endeksi, uzun süre korku bölgelerinde ilerledikten sonra, dün itibarıyla 55 değerine çıkarak “hırsa” işaret etmişti. Bugün itibarıyla endeks 52 ile “nötr” seviyede ilerliyor.

Bu yazı hazırlanırken kripto para piyasasının toplam değeri 2,15 trilyon dolarken Bitcoin’in piyasa hakimiyet oranı yüzde 41,5 olarak hesaplanıyordu.

Burada ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir. Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve alım satım işlemi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Haber Kaynağı tr.cointelegraph.com

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
_z_ld_m
Üzüldüm
0
sinirlendim
Sinirlendim
0
hastaland_m
Hastalandım
0
fikrim_geldi
Fikrim Geldi
Bitcoin 48.000 dolar direncini aşamayınca analistten "kâr alma" çağrısı geldi
Sorumluluk Reddi Beyanı:

KriptoPara24.com web portalında yer alan hiçbir haber öneri veya tavsiye niteliğinde değildir. Doğacak anlaşmazlıklardan KriptoPara24.com yönetimi sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kripto Para 24 - Kripto Para Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!