AB "saklama hizmeti sunulmayan" cüzdanlara dair kritik düzenlemeyi 31 Mart'ta oylayacak

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Birliği’nin MiCA taslağı oylamasında iş ispatı dijital varlıkları yasaklama potansiyeli olan maddenin reddedilmesinden bir hafta geçmeden, bölgede kripto sektörü için yeni bir tehdit doğuyor olabilir.

Avrupa Birliği’nin MiCA taslağı oylamasında iş ispatı (PoW) dijital varlıkları yasaklama potansiyeli olan maddenin reddedilmesinden bir hafta geçmeden, bölgede kripto sektörü için yeni bir tehdit doğuyor olabilir. Bu kez de saklama hizmeti sunulmayan cüzdanlar düzenleyicilerin radarına girdi.

Avrupa Parlamentosu Ekonomik ve Parasal İlişkiler Komitesi, 31 Mart Perşembe günü mevcut Fon Transferi Mevzuatı’nı (TFR) revize etmeyi hedefleyen para aklamayı önleme (AML) düzenleme paketini oylayacak. Düzenleme paketi, finansal kuruluşların işlem yapan taraflara ilişkin bilgi sunma yükümlülüğünü kripto varlıkları da kapsayacak şekilde genişletecek.

Blockchain şirketi Unstoppable DeFi’dan Patrick Hansen’ın da belirttiği gibi, yeni düzenleme taslağı, kripto hizmet sağlayıcılarının yalnızca saklama hizmeti sunulmayan cüzdanları içeren işlemlerle ilgili kişisel veri toplamasını değil, bu cüzdanların sahibi veya yararlanıcılarına ait bilgileri doğrulamasını da gerektirecek.

Düzenlemenin diliyle ilgili asıl sorun şu ki, kripto hizmet sağlayıcılarının “saklama hizmeti sunulmayan” tarafları doğrulaması, çoğu zaman imkansız olmasa dahi oldukça zor bir görev. Bu nedenle Hansen, bu şirketlerin yasalara uygunluğu sağlamak adına saklama hizmeti sunulmayan cüzdanlar ile işlem yapmayı kesmeye zorlanacağından endişe ediyor.

Düzenleyiciler mevcut doğrulama süreçleri için rehber yayınlasalar dahi, bu süreçlerin potansiyel işletim masrafları küçük oyuncuları korkutabilir ve piyasanın daha da konsantre olmasına yol açabilir.

Yasa taslağı, ayrıca saklama hizmeti sunulmayan cüzdanlardan ve cüzdanlara yapılan 1.000 EUR veya daha büyük tüm işlemleri “yetkili AML makamlarına” bildirmeyi gerekli kılıyor. Dahası, AB Komisyonu’nun yasanını yürürlüğe girmesinden bir yıl sonra “riskleri azaltmak için alınması gereken ilave önlemler” olup olmadığını değerlendirmesi gerekecek.

Haber Kaynağı tr.cointelegraph.com

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
AB "saklama hizmeti sunulmayan" cüzdanlara dair kritik düzenlemeyi 31 Mart'ta oylayacak
Sorumluluk Reddi Beyanı:

KriptoPara24.com web portalında yer alan hiçbir haber öneri veya tavsiye niteliğinde değildir. Doğacak anlaşmazlıklardan KriptoPara24.com yönetimi sorumlu tutulamaz.

Bir Cevap Yazın

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kripto Para 24 - Kripto Para Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!