Abu Dabi, NFT ticaretine yönelik taslak öneriler yayımladı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birleşik Arap Emirlikleri özel ekonomik bölgesinin lisanslı borsalara NFT ticareti yapma hakkı verme ihtimali bulunuyor.

Başkent Abu Dabi’deki uluslararası finans merkezi ve serbest bölgesi Abu Dhabi Küresel Piyasa (ADGM) pazartesi günü, ‘ADGM’de sermaye piyasası ve dijital varlıklarda iyileştirme önerileri’ başlıklı bir istişare belgesi yayımladı. Bu belgede, diğer varlık sınıflarının yanı sıra NFT alım-satımını kapsayan taslak yönergeler bulunuyor ve serbest bölgenin finansal düzenleyicisinden lisans alan şirketlere NFT işlemlerinde kolaylıklar sağlanacağı belirtiliyor.

Yayımlanan istişare belgesindeki dijital varlık ve NFT’ler hakkındaki yönergeler bir sayfadan daha uzun, ayrıca geleneksel finansal araçlarla ilgi bölümler de mevcut. Serbest bölgenin baş düzenleyicisi Finansal Hizmetler Düzenleme Kurumu (FSRA), belgede NFT’leri ‘belirli yatırımlar veya finansal araçlar’ yerine ‘fikri mülkiyet’ olarak tanımlıyor. Kurum ayrıca Çok Taraflı Ticaret Tesislerine (MTF’ler) ve Sanal Varlık Saklama Kuruluşları’na (VAC), NFT pazaryerlerini işletme izni vermeyi öneriyor.

Belgede ayrıca NFT’lerle yapılan işlemlerin, ADGM’nin Kara Para Aklamayı Önleme (AML) ve Yaptırım Kuralları’na uyma gerekliliğini harekete geçirebileceğine de değiniliyor.

Yani FSRA, NFT’ler için resmi bir düzenleyici çerçeve önermiyor. ADGM’nin yayımladığı belge 20 Mayıs’a kadar özellikle de NFT’lerle ilgili her türlü soru ve düşüncelere açık olacak.

ADGM, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Sanal Varlık Servis Sağlayıcılarına (VASPs) ev sahipliği yapan üç büyük serbest ekonomik bölgesinden biri olmasının yanı sıra düzenleyici çerçevesini 2018’de geri alan ilk bölge olma özelliğini koruyor. Emirlikteki bir başka serbest bölge Dubai Çoklu Emtia Merkezi (DMCC) ise geçtiğimiz hafta, FTX ve Binance borsasına yeni yasallaşmış kripto lisansını vermişti.

Haber Kaynağı tr.cointelegraph.com

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
_z_ld_m
Üzüldüm
0
sinirlendim
Sinirlendim
0
hastaland_m
Hastalandım
0
fikrim_geldi
Fikrim Geldi
Abu Dabi, NFT ticaretine yönelik taslak öneriler yayımladı
Sorumluluk Reddi Beyanı:

KriptoPara24.com web portalında yer alan hiçbir haber öneri veya tavsiye niteliğinde değildir. Doğacak anlaşmazlıklardan KriptoPara24.com yönetimi sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kripto Para 24 - Kripto Para Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!